Turystyka

Słowiński Park Narodowy Łeba

2010-04-22 18:42:00

Jeden z 22 takich Parków Narodowych w Polsce, Słowiński Park Narodowy z ruchomymi wydmami, chlubi się młodoglacjalny krajobraz Niziny Gardnieńsko-Łebskiej. Mieści się w północnej części niziny, zaliczany do mezoregionu Wybrzeża Słowińskiego najbardziej wysunięta część Pobrzeża Południowo-bałtyckiego.
Ukształtowanie terenu różni się od sąsiednich obszarów mezoregionu dominującymi wzniesieniami morenowymi, dolinami rzecznymi, licznymi jeziorami, rozległymi trofowiskami.  

 

Wzniesienia na tym równinnym terenie tworzą najwyższe formy wydmowe, które można znaleźć na Mierzei Gardnieńsko-Łebskiej.
Są charakterystycznym, znanym i najbardziej zmiennym elementem krajobrazu Parku Narodowym Słowińskiego.
Najwspanialszym i najbardziej szczególnym miejscem jest geomorfologia Mierzei Łebskiej, tworzone przez tysiąclecia pod wpływem procesów brzegowych i klimatycznych.  

 

 

Występują tu najrozleglejsze, jak również najwyższe w Polsce ruchome wydmy nazywane "Białymi Górami".
Jest to bardzo nietypowy i nad wyraz zmienny obszar, występują procesy deflacji, dzięki którym tworzą się strefy piasku wywianego, nazywane obniżeniami deflacyjnymi, są one obiektami badań pierwotnej sukcesji roślinnej.
Rośliny występujące w koloni pól deflacyjnych to typowe żyjące na terenach wydm nadmorskich, gatunki borowe, rosiczki występujące na torfowiskach.

Powrót do działu turystyka

Skomentuj

Komentarze:

Brak komentarzy
do góry