Turystyka

Muzeum "Wyrzutnia Rakiet" Łeba

2010-05-06 16:22:00

Niesamowite miejsce, jedyne takie na Polskim Wybrzeżu, warte odwiedzenia - Wyrzutnia Rakiet - SPN muzeum.
Poniemiecki poligon rakietowy podczas II wojny światowej służył hitlerowcom jako doświadczalne miejsce broni rakietowej znajduje się w pięknej dzielnicy Łeby, w Rąbce. Hitlerowscy naukowcy testowali na tym poligonie rakiety przeciwlotnicze i balistyczne.

Można tu zobaczyć:

  • ekspozycja wykopanej 1,5 km od poligonu SPN rakiety ziemia – ziemia z okresu II wojny światowej,
  • bunkier dowodzenia,
  • lej wyrzutni z widocznymi kanałami po chłodziwie,
  • fundamenty stacji radiolokacyjnych RHAINGOLD i MANHEIM REISE,
  • fundamenty hali montażowej służącej do konstrukcji rakiet przeciwlotniczych.

Budowę poligonu zaczęto w 1940 roku, były tu tworzone i testowane różnego rodzaju rakiety, np. "Córy Renu", która była zdalnie sterowana falami radiowymi, nie ma żadnych dowodów na ukończenie badań nad "Córy Renu", ani na zastosowanie ich podczas wojny.
Następnym projektem badanym w Łebie był "Posłaniec Renu" czterostopniowa, balistyczna rakieta wyposażona w stateczniki, wykorzystana przez Rosjan do swoich Wołkow, była o dwa raz silniejsza i lepsza od wyżej wymienionej.
Prawdziwym kąskiem hitlerowskich wynalazków jest zaprojektowana przez Wernera von Brauna wyrzutnia rakiet, która jednak nie została dokończona, istnieje tylko betonowa platforma z 23 metrową lufą o ciężarze ponad 100 ton.
O stopniu tajność badań na poligonie w Łebie świadczy stan w jakim Niemcy pozostawili to miejsce przed ucieczką przed Armią Czerwoną, zostało wszystko wysadzone nawet do tego stopnia chcieli ukryć swe wynalazki, że wywieziono gruzy.
Na poligonie również odbywały się ćwiczenia armii niemieckiej.
Po wygnaniu Hitlerowskich wojsk z ziem polskich poligon służył Rosjanom, następnie w latach 60-70 mieściła się tu Stacja Sondażu Rakietowego Łeba, która miała na celu testowanie rakiet meteorologicznych przeznaczonych do badania górnych warstw atmosfery.

Były poniemiecki poligon z czasów II wojny światowej jest teraz miejscem odwiedzanym przez turystów, takie małe muzeum.

Ogólne informacje dla turystów wycieczka z przewodnikiem:

  • Ceny biletów:

normalny 14 zł,
ulgowy  10 zł,
grupowy  7 zł.

  • Czas zwiedzania:

ok. 40 min.

Powrót do działu turystyka

Skomentuj

Komentarze:

Brak komentarzy
do góry